Fjärrvärmens gröna omställning – var står vi nu?
Vi intervjuade Katja Kurki-Suonio, verkställande direktör för FinDHC, på Östra Finlands energidagar i Leppävirta i maj 2025. Vi frågade henne om hennes syn på läget och framtiden för fjärrvärmen i Finland.
Var befinner sig Finlands fjärrvärmenät nu i den gröna omställningen? Vilka konkreta steg har redan tagits för att komma bort från fossila bränslen?
”Man kan säga att den gröna omställningen i stort sett är genomförd i Finland när det gäller fjärrvärme. Enligt statistik från energibranschen producerades förra året cirka 73% av fjärrvärmen från förnybara energikällor, spillvärme och elpannor. Vi ligger alltså nästan på samma nivå som inom elproduktionen. Kolet har ju fasats ut över hela landet. Andelen naturgas och torv är också minimal. På många håll har det skett en övergång till biobränslen, med tillskott av elpannor och andra substitut”, säger Katja Kurki-Suonio.
Är det realistiskt att tro att fjärrvärmen i framtiden kan produceras helt utan förbränning?
”Det beror på hur långt fram i tiden det ligger. Nu har vi i stort sett gått från fossila bränslen till biobränslen, som står för ungefär hälften av produktionen. Riktningen har varit tydlig: det har skett en stark förskjutning mot biobränslen och återvinning av spillvärme. Samtidigt utvecklas också lösningar som inte bygger på förbränning, till exempel värmepumpar och elpannor. I framtiden kan även helt nya tekniker, som kärnkraftsbaserade lösningar, komma att utvecklas.
Samtidigt är det dock värt att komma ihåg att så länge Finland har en skogsindustri och dess biprodukter, som inte kan användas på ett mer förädlat sätt, är det värt att använda dem i energiproduktion genom förbränning, snarare än att inte använda dem, i den cirkulära ekonomins anda. Detsamma gäller för kommunalt avfall: även om sortering och återvinning har förbättrats kommer det alltid att finnas en del material som inte kan återvinnas och som omvandlas till energi genom termisk bearbetning. För närvarande är dessa fraktioner som ska förbrännas en del av helheten, men det finns en tydlig trend mot alltmer utsläppssnåla och alternativa lösningar.” Kurki-Suonio reflekterar.
Hur ser du på den roll som värmelagring, spillvärme och värmepumpar spelar i utvecklingen av renare fjärrvärme?
”De är mycket viktiga, även med tanke på hela energisystemet och elnätet. Värmelagring möjliggör effektiv energilagring i situationer där till exempel vind- och solkraftsproduktionen fluktuerar. Användningen av spillvärme är inte ny, men moderna värmepumpar kan fånga upp lägre temperaturer och omvandla dem effektivt för användning i byggnader och fjärrvärmenät. På många ställen används redan kortsiktiga batterilösningar för att jämna ut förbrukningstoppar under dagen. Långsiktig värmelagring, t.ex. säsongs- eller veckolagring av energi, är dock fortfarande ett område som delvis är under utveckling. Fler sådana lösningar är dock på väg och de kommer att spela en viktig roll för flexibiliteten och försörjningstryggheten i energisystemet som helhet.” konstaterar Kurki-Suonio.
Hur skiljer sig fjärrvärmeoperatörer i städer och kommuner av olika storlek åt i sin beredskap att övergå till lösningar med nollutsläpp?
”Takten i övergången varierar från plats till plats. I mindre kommuner har övergången till biobränslen ofta skett tidigare, medan förändringarna i större städer kräver mer omfattande investeringar och mer parallella lösningar. I stora städer påverkas å andra sidan ett stort antal fastigheter på en gång”, säger Kurki-Suonio.
Hur ser du på fjärrvärmens framtid i Finland?
”Fjärrvärmen har en stark framtid i Finland. Den nuvarande infrastrukturen gör det möjligt att använda ett brett spektrum av energikällor, som industriell spillvärme och till exempel värmeåtervinning från avloppsvatten. Olika typer av dubbelriktade anslutningar blir också allt vanligare. Finlands styrka har alltid varit mångfalden av lösningar och ingen enskild teknik har dominerat. Den gröna omställningen är i stort sett genomförd och utvecklingen fortsätter mot alltmer utsläppssnåla och energieffektiva lösningar. Fjärrvärmen kommer att vara en viktig del av vårt energisystem även i framtiden”, försäkrar Kurki-Suonio.